Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

PUBLICERAD: 20 januari 2025
UPPDATERAD: 20 januari
Foto: Tetra Pak

För första gången använder Tetra Pak en helt eldriven lastbil. Lastbilen utgår från Tetra Pak i Lund, där den laddas över natten. Därefter lastas den och körs till två externa lager i Malmö hamn.

– Vi börjar dagen klockan sju på morgonen och kör i genomsnitt fyra till fem rundor mellan Lund och Malmö varje dag. Vi avslutar dagen i Lund runt halv fyra, berättar Magnus Hellborg, Warehouse Coordinator hos Tetra Pak.

Den aktuella rutten som tidigare kördes med dieseldrivna lastbilar, går mellan tre punkter: Lund, ett varmlager och ett kallager i Malmö hamn. Mertz Transport AB äger och kör ellastbilen, medan Kuehne & Nagel är leverantör till Tetra Pak. För både Mertz och Kuehne & Nagel är detta också första gången de använder en eldriven lastbil.

Trots att det rör sig om ett pilotprojekt har satsningen stort symbolvärde. Enligt prognoser kommer Tetra Pak att minska sina årliga koldioxidutsläpp med cirka 18 000 ton koldioxidekvivalenter (CO2e) jämfört med om transporten utförts med en dieseldriven lastbil.

Om pilotprojektet lyckas kan det inspirera till att ellastbilar används på fler platser.

– Vi vill kunna införa samma lösning på fler av våra externa lager, till exempel i Modena. Därefter hoppas vi kunna skala upp lösningen till fler anläggningar och även omfatta längre vägtransporter i Europa, som mellan Lund och Modena i Italien, säger Magnus Hellborg.

För att detta ska bli verklighet krävs dock en utbyggd infrastruktur med laddstationer i hela Europa, något som ännu saknas.

– Om vi visar att Tetra Pak efterfrågar detta kan fler företag följa efter. Mertz och Kuehne & Nagel kan nu visa upp ett case för andra kunder, och detta kan skapa ringar på vattnet, avslutar Magnus Hellborg.

 

Senaste nytt

Vilka var nominerade i årets Packnorth Award? Här hittar du dem!

I måndags publicerade vi alla vinnare i årets Packnorth Award som hade prisutdelning på Empack den 1 oktober. Här ser du vilka tävlande bidrag som var nominerade i respektive kategori.
PNA-Emblem
Vilka var nominerade i årets Packnorth Award? Här hittar du dem!

SIG först med barriärmaterial utan aluminium

SIG har lanserat det men kallar världens första första fullständiga barriärmaterial för aseptiska kartonger utan ett aluminiumlager. Tekniken används i företagets Terra-förpackning och Aldi är först ut att använda den.
sig
SIG först med barriärmaterial utan aluminium

Ny vd på Emballator tar över i början av nästa år

Sedan början av året har Emballators vd, Kent Viitanen, som haft posten i tre år, planerat att avsluta sin tid på företaget, och parallellt har ägaren, Herenco sökt efter en efterträdare. Nu har man utsett Kristoffer Asklöv till ny vd med start i januari 2026.
Kristoffer-Asklovxx
Ny vd på Emballator tar över i början av nästa år

Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Ursprungligen utvecklade Xeikon sin torrtonerteknologi med namnet Titon för användning vid tryck på pappersbaserade, flexibla förpackningar. På Labelexpo visade man nästa steg där tonern kan användas i normal produktion av etiketter. Packnews träffade Per Larsson, nordisk försäljningschef, i montern i Barcelona.
per xeikon
Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Läs vidare

Alternativ till sträckfilm sämre både för miljö och ekonomi enligt två rapporter

En huvudvärk både för industrin och EU är hur man inom ramen för PPWR ska hantera sträckfilm och huvar för pallaster. Att bygga ett retursystem för detta är svårt, för att inte säga omöjligt. Nu visar dessutom två studier att det skulle vara negativt, både för miljön och ekonomin.
mynewsdesk-spendrupsx
Alternativ till sträckfilm sämre både för miljö och ekonomi enligt två rapporter

FlexLinks Mixed Palletizer visades för första gången i Europa på IPACK-IMA

Hur bygger man en säker pallast med förpackningar som har olika storlek? Det är en fråga som ställs hos logistik- och distributionsföretag. FlexLink har en intressant lösning som man visade för första gången i Europa på mässan IPACK-IMA i Milano nyligen.
Valero
FlexLinks Mixed Palletizer visades för första gången i Europa på IPACK-IMA

Tara Pac lanserar IBC-container från Schütz med trettio procent återvunnet material

I Sverige representeras Schütz av Tara Pac i Lund. Nu lanserar de en nyhet i sortimentet, en IBC-behållare med så kallad Green Layer teknologi.
ps-ibc-produkte-headerbild-volle-breite-green-layer-ibc-produkte
Tara Pac lanserar IBC-container från Schütz med trettio procent återvunnet material

Robotmässan R24 i Odense gav en bred bild av möjligheterna med robotar

På den stora robotmässan i Odense, R24, nyligen, fick man en bred inblick i robotarnas möjligheter i modern produktion, till exempel inom förpacknings- och grafisk industri.
R24-01x
Robotmässan R24 i Odense gav en bred bild av möjligheterna med robotar