2014 blir ett bra år

PUBLICERAD: 14 november 2013
UPPDATERAD: 24 januari

 

Sinf Anders Ekdahl

Anders Ekdahl

Svensk Industriförening Sinf, har i veckan presenterat sin senaste Underleverantörsbarometer på Elmia Subcontractor. Sifforna ger en synnerligen positiv bild av framtiden.

– Det här är nog den mest glädjande förändringen jag har upplevt. 71 procent av företagen budgeterar för en omsättningssökning för 2014. Motsvarande siffra för ett år sedan var 40 procent. Äntligen delar allt fler samma uppfattning att vi är på väg mot bättre tider, säger Anders Ekdahl, vd Sinf.

Redan under andra halvan av 2013 flaggades det för positiva signaler. Andelen företag som bedömer att man är på väg in i en bättre konjunktur ökar stadigt och när Anders Ekdahl presenterade Underleverantörsbarometern på Elmia Subcontractor idag var han själv förvånad; 63 procent anger att svenska underleverantörer går mot ett starkt 2014. Cirka 11 procentenheter fler än vid mätningen i augusti tidigare i år.

– Det vore skönt om årets Elmia Subcontractor kan bli det avstamp mot en starkare konjunktur som Underleverantörsbarometern indikerar. Marknadsmöjligheterna finns, men den mindre och medelstora industrin behöver en bra marknad för att kunna hantera de närmaste årens stora utmaningar i form av: export, generationsväxling och att locka ungdomar till industrin, säger Anders Ekdahl, vd för Sinf.

Sinfs Underleverantörsbarometer görs kvartalsvis bland mindre och medelstora underleverantörer. Barometern för det tredje kvartalet som avslutades den 8 november visar bland annat på följande resultat:

* 44 procent av underleverantörerna har ökat omsättningen sedan föregående kvartal. Det andra kvartalet i rad där mer än 40 procent av företagen anger en omsättningsökning.

* 45 procent bedömer att orderingången ökar i kvartal 4 jämfört med det tredje kvartalet 2013, vilket innebär att det är tredje kvartalet i rad där andelen företaget som förväntar en ökning är cirka 45 procent.

* Fler än åtta av tio av företag kommer att behålla sin personalstyrka, ett av tio kommer att anställa.

* Både lönsamheten och produktiviteten har ökat i tredje kvartalet. Det anger fyra av tio företag.

I Underleverantörsbarometern mäter Sinf kontinuerligt stämningen bland de mindre och medelstora underleverantörerna till storföretag. Sinf har cirka 1300 medlemsföretag.

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Inte en kvadratmeter golvyta kvar på Ipack-Ima i Milano

En av årets stora internationella förpackningsmässor, Ipack-Ima i Milano, rapporterar nu att man sålt ut alla mässytor.
ROU_9921
Inte en kvadratmeter golvyta kvar på Ipack-Ima i Milano

Drupa drar ner på antalet mässdagar

Drupa håller fast vid sin fyraårscykel och har nu presenterat datumen för nästa mässa som arrangeras våren 2028. Det som däremot förändras är antalet mässdagar.
Drupa-2028-1536x1024x
Drupa drar ner på antalet mässdagar

Innovationer och hållbarhet i fokus på Fachpack i slutet av september

Den 24 - 26 september 2024 samlas branschledare, innovatörer och experter inom förpackningsindustrin återigen i Nürnberg, Tyskland. Då arrangeras för Fachpack. Nürnberg Messe lovar att leverera ett stort utbud av innovationer, hållbarhet och nätverksmöjligheter, och lockar besökare från hela världen, inklusive ett starkt deltagande från Sverige.
Messegeschehen / Fair activities in general
Innovationer och hållbarhet i fokus på Fachpack i slutet av september

Packnews ger dig kostnadsfri entré till Fachpack 2024

Packnews kan nu erbjuda kostnadsfri entré till Fachpack i Nürnberg i höst.
Messegeschehen / Fair activities in general
Packnews ger dig kostnadsfri entré till Fachpack 2024