Superbarriär skapas genom beläggning med atomskikt

PUBLICERAD: 20 mars 2016
UPPDATERAD: 25 januari

Genom att belägga film med metall i atomskikt efter atomskikt får man en förpackningsfilm med ytterst goda barriäregenskaper.

Genom att belägga film atomskikt för atomskikt med metall har tyska forskningsinstitutet Fraunhofer lyckats skapa en barriär med extrema egenskaper. Barriärfilmen är avsedd för flexibel förpackning av krävande produkter inom exempelvis organisk elektronik.

Fraunhofer har konstruerat en anläggning som alltså kan belägga en film med skikt efter skikt på atomnivå. Metoden innebär att permeabiliteten för vattenånga och syre radikalt minskas och man får en film med ytterst effektiva barriäregenskaper.

Själva processen sägs passa vals-till-vals-teknik även vid höga rullhastigheter, vilket gör den högintressant för en rad krävande förpackningsapplikationer inom olika områden.

 

 

Senaste nytt

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

EU tar bort krav på 100 procent återanvändning av pallomslag och band

EU-kommissionen har beslutat att det tidigare föreslagna kravet på 100 procent återanvändning av pallomslag och band inte kommer att ingå i den kommande EU-förordningen om förpackningar och förpackningsavfall, PPWR.
trioloop_stretchhood_1800x1800pxx

Ny vd på plats hos All4Labels

Evelyn Hartinger tar över som vd i All4Labels efter bara åtta månader i företaget.
CEO-Card_Evelyn-1

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX