Smurfit Kappa stiger in på den växande vattenmarknaden

PUBLICERAD: 15 september 2015
UPPDATERAD: 25 januari

Smurfit Kappa tar nu steget in på dricksvattenmarknaden med sina bag-in-box-lösningar.

Med sina bag-in-box-lösningar tar nu Smurfit Kappa steget in på den växande marknaden för dricksvatten. Och man gör det tillsammans med dotterbolaget och förslutningsspecialisten Vitop. Tillsammans har de båda företagen utvecklat ett komplett bag-in-box-koncept, som är specialdesignat för dricksvatten och som kan apteras i konventionella dricksvattenbehållare.

Vitops senaste produktutveckling är en verklig innovation för marknaden för den typ av vattenbehållare, som finns på kontor, arbetsplatser, offentliga platser, etc. Det är en enkel anordning, som gör att en bag-in-box från Smurfit Kappa, försedd med en Vitop originalkran, kan anslutas till en existerande vattenfontän. På så sätt kan Smurfit Kappas bag-in-box-lösningar användas i befintliga vattenkylare.

Smurfit Kappa anser att bag-in-box är den perfekta förpackningslösningen för den växande marknaden för förpackat vatten: hygienisk, pålitlig, miljövänlig, kostnadseffektiv och med minimal risk för kontaminering eller förfalskning.
”Manipuleringssäkra bag-in-box engångsförpackningar förenklar hanteringen av dricksvattensbehållare, då man slipper moment som insamling och påfyllning”, menar Smurfit Kappa.

Vid konferensen och utställningen Watercoolers Europe 2015, som äger rum i Rom 23 till 25 september, kommer Smurfit Kappa att deltaga för första gången och tillsammans med Vitop visa upp sina innovationer inom dricksvattenförpackningar.

 

 

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Förpackningar på menyn i P1

Programmet Meny i Sveriges Radio handlade den 13 februari om matförpackningarna av i dag och vad som kommer att hända i framtiden, inte minst med tanke på EU-lagstiftningen.
jonathan-velasquez-c1ZN57GfDB0-unsplashx

Lantchips lanserar svenskifierad chipspåse

Chipstillverkaren Lantchips ger ut en ny förpackningsdesign för den europeiska marknaden. Den nya chipspåsen ska kommunicera chipsens svenska ursprung och har därför täckts av illustrationer som alla symboliserar Sverige, ritade av illustratören Marc ”UÅ” Strömberg, mot en off white-bakgrund. Resultatet är högst troligt den snyggaste chipspåsen du skådat.
chips1x

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco