Satsar på att märka upp kolsyrepatroner

PUBLICERAD: 30 januari 2017
UPPDATERAD: 24 januari
Märkmetoder har tagit fram en komplett lösning för uppmärkning av Vikingsodas kolsyrepatroner.

Företaget Märkmetoder har börjat märka upp skyddskorkar till kolsyrepatroner. Uppdraget kommer från Intellifood som äger varumärket Vikingsoda.

Varumärket Vikingsoda säljer kolsyremaskiner, smaker och tillbehör till hundratals återförsäljare runt om i Sverige. Företaget Märkmetoder med säte i Stockholm har nu fått uppdraget att märka upp skyddskorkarna till deras kolsyrepatroner. Tidigare märktes kolsyrepatronerna med etiketter vilket var tidsödande. Märkmetoder föreslog istället en komplett lösning med vibrationsmatare där korkarna sorteras för att sedan landa rättvända på ett transportband där en Citronix bläckstråleskrivare märker locken med partinummer, datum samt annan relevant information som krävs för spårbarheten.

De har dessutom utvecklat ett logistiksystem, så att tomma patroner byts mot fyllda så att butiken inte ska behöva binda kapital i ett onödigt stort lager av kolsyrepatroner. Intellifood tar emot de tomma kolsyrepatronerna som återfylls i en toppmoderna anläggning i Upplands Väsby.

Intellifood Sweden AB, som äger varumärket Vikingsoda, är ett svenskägt aktiebolag med huvudkontor, lager, produktion och distributionscentral i Upplands Väsby utanför Stockholm. Affärsidén är att erbjuda produkter och tjänster för alla som gör medvetna och intelligenta konsumtionsval.

Läs vidare

Nordvalls certifierade enligt FSSC 22000 i Sjöbo och Mölnlycke – Bjuv på gång

I januari 2025 blev Nordvalls enheter i Mölnlycke och Sjöbo FSSC 22000 certifierade. För Mölnlycke som redan hade ISO 22000 på plats gick processen något snabbare än för Sjöbo som i ett drygt halvår jobbat med förberedelser, utbildningar och att få nya rutiner på plats.
Nordvalls

Tyska Clever Etiketten blir en del av Ettiketto Group

Volati, som äger Ettiketto Group, har förvärvat samtliga aktier i Clever Etiketten GmbH (inklusive systerbolag) - en ledande leverantör av etikettlösningar i Tyskland. Förvärvet är ett tilläggsförvärv till Ettiketto Group som därmed tar steget in på den tyska marknaden och skapar en plattform för framtida tillväxt i Centraleuropa.
Rikard-Ahlin-1024x791-1x

Dubbla etiketter räddar ölen

Har du en eller par flaskor med julöl över efter helgerna kan du om de är från Eriksberg, omvandla dem till påsköl med ett enkelt handgrepp. Carlsberg och Eriksberg har tänkt till.
julpaskolen_pressbild-1x

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx

Senaste nytt

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x