Ridderheims byter design på hela sortimentet

PUBLICERAD: 25 november 2024
UPPDATERAD: 25 november
Foto: Ridderheims

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor i ny färgsprakande design tagit plats ute i butikshyllorna. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya lekfulla designen.

Från och med vecka 48 kommer hela Ridderheims produktutbud övergå till ny förpackningsdesign. Med nya designen vill man inspirera och underlätta för den smaknyfikna eller plocksugna konsumenten.

− Vi vill göra det tydligare för konsument att välja när de står i butik och söker inspiration och produkter för nya smakupplevelser eller bara är riktigt sugna på en härlig plockmiddag. Med ett fräscht och livfullt utseende speglar de nya förpackningarna vår ambition att erbjuda både smakupplevelser och ett visuellt tilltalande uttryck som ligger i tiden, säger Karolina Szczepanska, Brand Manager, Ridderheims.

Designbytet tillsammans med Ridderheims senaste nyheter; färdigskivad italiensk chark, stärker Ridderheims position inom plockmat. Målet är att det inom en snar framtid ska finnas en social-food destination i livsmedelsbutiker där konsumenter kan plocka fritt ur Ridderheims produktutbud. ”Mixa, matcha, njut” helt enkelt.

Den nya designen har en tydlig färgkodning som håller ihop hela sortimentet och gör det enkelt för konsumenten att hitta sin favorit.

− Vi ser fram emot att ge våra konsumenter en ännu bättre upplevelse av deras favoritölkorvar, säger Karolina Szczepanska.

 

Senaste nytt

EOC Group stärker sin Adhesives-division i Europa med två personaltillsättningar

EOC Group har genomfört två personalförstärkningar inom sin Adhesives-division, vilket markerar ett viktigt steg i företagets fortsatta tillväxt och strategiska expansion för limverksamheten i Europa. Dessutom har företaget ISCC Plus certifierats.
EOC1x
EOC Group stärker sin Adhesives-division i Europa med två personaltillsättningar

Kan AI bidra till en högre materialkvalitet i förpackningsåtervinningen?

Frågan i rubriken ställer sig Näringslivets Producentansvar som just nu är i startgroparna till en förstudie i AI-baserad bildanalys som ska undersöka om tekniken kan användas för att bedöma materialkvalitet.
steve-johnson-ZPOoDQc8yMw-unsplashx
Kan AI bidra till en högre materialkvalitet i förpackningsåtervinningen?

Gaia ingår stort leveransavtal och ökar lokalytan med 58 procent

Svenska Gaia Biomaterials har tecknat ett leverans- och distributionsavtal med Dubai-baserade RA International. Detta och andra viktiga avtal, som Gaia träffat, gör att företaget nu behöver utöka sin lokalyta i Helsingborg med 2 300 kvadratmeter.
gaia-visit-toppx
Gaia ingår stort leveransavtal och ökar lokalytan med 58 procent

Elopak växer med rekordfart i USA

Elopak planerar att utöka kapaciteten vid sin anläggning i Little Rock i den amerikanska delstaten Arkansas genom att lägga till en tredje produktionslinje. Anläggningen växer med rekordfart.
Elopak usax
Elopak växer med rekordfart i USA

Läs vidare

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x
Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Optiska sorteringslösningar i ny agentur hos Mobergs Processkontroll

Mobergs Produktkontroll AB har ingått ett samarbetsavtal med italienska 3U Vision för att ytterligare vidga sitt utbud av avancerade optiska sorteringslösningar för livsmedels- och tillverkningsindustrin.
Mobergs
Optiska sorteringslösningar i ny agentur hos Mobergs Processkontroll

Så ska robotautomation optimera den svenska livsmedelsindustrin

Industrier som präglas av säsongsbetonad efterfrågan och hög konkurrens kan effektiviseras med robotautomation. SWIRA, Swedish Industrial Robot Association, arbetar för att främja automation och robotutveckling i den svenska industrin. I år närvarar SWIRA på Scanpack för att diskutera teknikens potential i förpackningsbranschen.
Ove_Leichsenring-SWIRA-1
Så ska robotautomation optimera den svenska livsmedelsindustrin

Sainsbury´s minskar plastanvändningen och får klagomål från kunderna

Vi är alla konsumenter och inte alltid lätta att hantera för varumärkesägarna. Det visar det här exemplet från Storbritannien.
sains
Sainsbury´s minskar plastanvändningen och får klagomål från kunderna