Bioplaster är ett hett område, där det satsat intensivt både kommersiellt och forskningsmässigt. Kraftigt ökande produktionsvolymer och nya plaster med unika egenskaper står på agendan – med helt nya möjligheter i en hållbar framtid. I Lund speglas utvecklingen i en endagarskonferens den femte november.
Dagens allt bättre tekniska möjligheter matchar en ökande flora av råvaruplattformar – skogsråvara, avloppsvatten och hushållsavfall, kolhydrater och proteiner är några av framtidens viktiga råvarukällor och listan kan i framtiden göras betydligt längre. Här finns med andra ord en spännande potential att utforska och utveckla.
Den globala produktionskapaciteten ligger idag runt drygt 1,7 miljoner ton bioplaster, med en imponerande tillväxt på 250 procent bara under de senaste fem år. Enskilt största plasterna är biobaserad polyeten, tätt följt av polyestrarna PET, PLA och PHA. Men konstruktionsplasterna blir allt fler. Bland de drivande applikationsområdena för bioplaster är förpackningsindustrin, men fordonsindustrin blir allt aktivare i takt med att högpresterande bioplaster utvecklas.
För att ge en ögonblicksbild av läget för bioplaster, både i Sverige och i övriga världen, har Polymercentrum initierat ett välmatat seminarium den femte november i Lund tillsammans med bland andra Cefur, IKEM, Polymercentrum, SPIF, och Produktutveckling/Lunds Tekniska Högskola.
Under dagen beskrivs nya möjligheter och senaste nytt på miljösidan med aktuella återvinningsfrågor. Likaså berörs spännande möjligheter inom hampabaserade biokompositer och dagen speglar även kraftfulla utmaningar som exempelvis möjligheterna med superstark nanokristallin cellulosa.
En riktig heldag med andra ord, som ger en god bild av vad framtiden kommer att kunna erbjuda inom bioplastområdet. Och det minst lika spännande är att komma samman för att lära mer och att undersöka vilka vägval och samarbetsformer som finns – allt för att fånga utmaningarna på ett både affärsmässigt och långsiktigt hållbart sätt.