Jumbo ökar produktiviteten

PUBLICERAD: 7 maj 2015
UPPDATERAD: 24 januari

Durst Tau330-JRW-02864-4C-Presse

Durst som tillhör leverantörerna av digital inkjet utvecklar sin etikettpress, Tau 330, ytterligare. Nu får upp till 4000 meter plats på rullen.

Mer material på rullen, det blir resultatet av att Durst nu introducerar en jumborulle som kan klara rullar på upp till en meter i diameter. Det innebär att upp till 4000 meter material kan rullas av från inmatningsrullen alternativt rullas upp efter att materialet gått igenom tryckprocessen. Bredden på materialet kan vara upp till 350 mm

Inbyggda motorer underlättar hanteringen av de tunga rullarna. Ett särskilt bord underlättar skarvning av materialet.

Tau 330 är utrustad med en rad funktioner som en kyld vals för att klara tunna, värmekänsliga material, ett brett spektrum av andra applikationer samt en utomordentlig tryckkvalitet i 720 x 1260 dpi. Denna tryckkvalitet ger tydlig skrift och återger detaljer i grafik och bilder. Printern är utrustad med Xaar 1002 skrivarhuvuden vilket medför hastigheter på upp till 48 meter per minut. Det ger en kapacitet på 950 m2 per timme.

De nya lågmigrerande tryckfärgerna uppfyller de krav som ställs i Europa t ex Nestlés tryckfärgsspecifikationer. Dessa färger innebär att det nu är möjligt att använda digitalpressar till tryck på folie som ska vara i direkt kontakt med livsmedel och läkemedel, t ex blisterförpackningar, yoghurtlock och många andra specialapplikationer. Härdning sker under inertgas vilket reducerar de typiska dofter som uppstår vid härdning med UV-ljus. Det medför att tryckpressarna är godkända för produkter till livsmedel och läkemedelsindustrin.

Läs vidare

Nordvalls certifierade enligt FSSC 22000 i Sjöbo och Mölnlycke – Bjuv på gång

I januari 2025 blev Nordvalls enheter i Mölnlycke och Sjöbo FSSC 22000 certifierade. För Mölnlycke som redan hade ISO 22000 på plats gick processen något snabbare än för Sjöbo som i ett drygt halvår jobbat med förberedelser, utbildningar och att få nya rutiner på plats.
Nordvalls

Tyska Clever Etiketten blir en del av Ettiketto Group

Volati, som äger Ettiketto Group, har förvärvat samtliga aktier i Clever Etiketten GmbH (inklusive systerbolag) - en ledande leverantör av etikettlösningar i Tyskland. Förvärvet är ett tilläggsförvärv till Ettiketto Group som därmed tar steget in på den tyska marknaden och skapar en plattform för framtida tillväxt i Centraleuropa.
Rikard-Ahlin-1024x791-1x

Dubbla etiketter räddar ölen

Har du en eller par flaskor med julöl över efter helgerna kan du om de är från Eriksberg, omvandla dem till påsköl med ett enkelt handgrepp. Carlsberg och Eriksberg har tänkt till.
julpaskolen_pressbild-1x

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx

Senaste nytt

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x