Från fossilt till biobaserat i belysningsförpackningar

PUBLICERAD: 4 december 2023
UPPDATERAD: 4 december
Foto: SectoDesign.

Paptic, Secto Design och Woamy har utvecklat en ny lösning för skyddsförpackning inom belysningsindustrin. Den omgjorda förpackningen är återvinningsbar och överensstämmer med principerna för den cirkulära ekonomin.

Secto Design, ett företag specialiserat på moderna handgjorda designlampor, ändrar nu Petite-produktlinjens produkter genom att använda material från Paptic i stället för traditionella fossilbaserade material i sina förpackningar. Skyddsöverdragen av plast kommer att ersättas med alternativ gjorda av förnybart och återvinningsbart Paptic-material. Cellplasten, som används för att skydda metalldelarna från repor under transport i Petite golv- och bordslampor, kommer att ändras till helt biobaserat, biologiskt nedbrytbart och återvinningsbar cellplast producerat av Woamy.

– Detta är ett exempel på ett framgångsrikt samarbete för att uppnå en hållbar förändring. Samtliga tre parter är engagerade i att vidta konkreta åtgärder som ger en meningsfull effekt. I den nya hållbara lampförpackningen förblir föremålen inuti felfria och det är lätt för en konsument att återvinna hela förpackningen efter användning. Det är ett mycket spännande ögonblick för Woamy att lansera vår första förpackningscellplastprodukt på marknaden, kommenterar Susanna Partanen, VD och medgrundare av Woamy.

– Vi var glada över att gå samman med Secto Design och Woamy för att omvandla belysningsindustrins förpackningsstandarder i en mer hållbar riktning. När Secto Design, ett företag med en stark hållbarhetsagenda, väljer Paptic-material för sina förpackningar bevisar det att våra material uppfyller deras höga funktionalitets- och hållbarhetskrav, säger Esa Torniainen, Chief Strategy Officer och medgrundare av Paptic Ltd.

Paptic-material har en kombination av hållbarhet, styrka och distinkta taktila egenskaper. Materialen utvecklades för att ersätta plast i flexibla förpackningar. I det här fallet är det nu lätt för en konsument att återvinna hela förpackningen i en återvinningsström. De träfiberbaserade materialen finns även som FSC®-certifierade.

De nya, biobaserade förpackningarna kommer att finnas tillgängliga från början av februari 2024.

Läs vidare

Ny fiberflaska presentad i Davos

I samband med årets World Economic Forum i Davos passade det amerikanska företaget NBCo på att presentera sin lösning för en fiberbaserad flaska. Den ska vara upp till 99 procent återvinningsbar och ska brytas ner i naturliga miljöer. Även barriärfrågorna ska man ha löst, vilket i så fall är uppseendeväckande.
NBCo

Företaget där allt försvinner spårlöst

Traceless är ett start-up företag med basen i Hamburg. Grundades för fyra år sedan av två kvinnor. De ville minska den nedskräpning som plasten står för i naturen. Man har utvecklat en till hundra procent biobaserad polymer som kan användas för att tillverka produkter i kategorin SUP och förpackningsapplikationer.
Tracelessx

I dag är det dags för årets höjdpunkt – Scanpack öppnar dörrarna

Har du inte packat väskan än är det hög tid. I morgon, tisdag, slår Scanpack 2024 upp dörrarna och vi kan se fram emot en i vanlig ordning välarrangerad mässa med mängder av intressanta aktiviteter.
Resväskax

SEE lanserar nya toppfilmer som ger plastreducering i livsmedelsförpackningar

SEE lanserar nu tre toppfilmer för skinförpackningar som man säger sätter nya nya standarder för förpackningseffektivitet och prestanda.
Cryovac top webs fishx

Senaste nytt

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x