Förpackningsbolaget DS Smith når sina globala hållbarhetsmål

PUBLICERAD: 26 augusti 2020
UPPDATERAD: 25 januari

|Miles Roberts är VD och koncernchef på DS Smith. (Bild DS Smith)

Förpackningskoncernen DS Smith meddelar att man nått tre viktiga milstolpar, när det gäller global hållbarhet.
Hållbarhetsmålen, som sattes upp år 2018, fokuserade på att stödja de samhällen, där man verkar, att arbeta för ett minskat energianvändande för att reducera koldioxidutsläppen och att endast använda pappersfiber från hållbara källor. Målen är en del av en bredare, långsiktig hållbarhetsstrategi.

”Dessa mål är inriktade på de områden, där vi tror att vi kan ha störst inverkan: att använda innovativa förpackningar för att effektivisera leveranskedjorna, att minska vår miljöpåverkan och att vara ansvariga för våra människor och de samhällen, där vi verkar”, säger Miles Roberts, koncernchef på DS Smith.

Miles Roberts är VD och koncernchef på DS Smith. (Bild DS Smith)

DS Smith uppger att man år 2019 nådde en minskning av sina koldioxidutsläpp med 11 procent jämfört med 2015 och man har säkerställt att energiförbrukningen i alla bolagets tillverkningsenheter till 90 procent är ISO 50001 certifierad. Detta är en del av ett bredare löfte att till år 2030 minska koldioxidutsläppen med 30 procent per ton producerade produkter.

DS Smith skriver också att man har byggt på sitt starka samhällsprogram och att man utöver utbildningar och hållbarhetsinitiativ också gjort stödjande insatser under den pågående Covid-19-pandemin, som exempelvis donation av wellpappbaserade möbler till spanska fältsjukhus och utveckling av hjälpmedel till vårdpersonal i Storbritannien.

DS Smith har också uppfyllt sitt åtagande att endast använda återvunnen pappersfiber eller fiber från certifierade källor. I dagsläget är 98 procent av företagets tillverkade förpackningar återvinnings- eller återanvändbara – och målet är 100 procent till år 2025.

”Vårt syfte är att anpassa förpackningarna till en värld i förändring och som en ledande leverantör av hållbara förpackningslösningar kan och måste vi göra mer för att ta itu med några av de stora utmaningarna som vårt samhälle och vår miljö står inför”, säger Miles Roberts.

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX