
Färgleverantören Siegwerk är på plats med en monter under årets Labelexpo-mässa, 24–27 i Bryssel. Här ska de visa upp möjligheterna med sina tryckfärger samt guida besökare i deras val av tryckfärg.
Den tyska färgleverantören Siegwerk visar under årets Labelexpo-mässa upp sin portfolio av tryckfärger för flera olika ändamål och branscher – bland annat livsmedels-, hushålls- och läkemedelsförpackningar.
Fyra inriktningar
I sin monter kommer de även lyfta fram trender som rör tryck på krympfilm, plaströr, laminat och digitaltryck.
– Vi kommer att ha fyra presentationer i montern som representerar olika områden. Detta inkluderar tryck på krympfilm, tryck på plasttuber och tubmaterial, uv-härdbara tryckfärger som tagits fram tillsammans med Agfa. Mycket fokus kommer även ligga på livsmedelsanpassade färger och miljöfrågor samt cirkulär ekonomi, berättar Per-Olof Wilson, teknisk säljare på Siegwerk i Norden.
Vit färg för krympfilm

Besökaren kommer kunna ta del av Siegwerks utbud av uv, led-uv och lösningsbaserade tryckfärgssystem samt specialframtagen vit färg för tryck på krympfilm. Under mässan släpper företaget dessutom en ny produkt för torr-offset, Sicura Nutritube, som är designad för att tryckas på plasttuber.
Satsar på miljövänligt
Siegwerk väljer också att visa upp sin gröna sida. Under mässan presenterar de ett nytt system för att ”avfärga” olika materialfilmer, som använts till att trycka etiketter och krympfilm, som därefter kan återanvändas. Tekniken bygger på Siegwerks nya tryckfärgssystem, Sicura Low Nrgy uv/led-uv, som enligt företaget ska vara lika lätt att avlägsna som oljebaserade offsetfärger.