Esko arrangerar seminarier i Malmö och fyra andra städer

PUBLICERAD: 23 augusti 2018
UPPDATERAD: 25 januari

”Dream Big” är temat på Eskos seminarier, som arrangeras i Malmö och fyra andra europeiska städer.|”Det blir viktiga utbildnings- och nätverksmöjligheter för representanter från hela försörjningskedjan”, säger Eddy Fadel, Esko.

Belgiska förpacknings- och prepressbolaget Esko kommer att hålla seminarier för förpackningsproffs i fem europeiska städer på temat ”Dream Big”. Malmö är en av seminariestäderna, de övriga är Stuttgart, Düsseldorf, Paris och Manchester.

Seminarierna riktar sig till professionella utövare inom förpackningar, skyltar och displayer och ska informera om hur man kan automatisera och digitalisera sin verksamhet.

”Varumärkesägare och leverantörerna inom förpackningen, skyltar och displayer ställs inför många utmaningar på dagens snabba och konkurrensutsatta marknad. Vid våra seminarier kommer deltagarna att få en mängd nya idéer och strategier som de kan applicera på sina företag”, skriver Esko i en programförklaring till seminarierna.

Seminarierna äger rum på nedanstående datum:

  • Stuttgart, tisdagen den 11 september 
  • Düsseldorf, torsdagen den 13 september 
  • Malmö, onsdagen den 2 oktober 
  • Paris, torsdagen den 11 oktober 
  • Manchester, tisdagen den 30 oktober

”Vi är glada att kunna presentera dessa viktiga utbildningstillfällen med deltagande av branschexperter från Esko och utvalda partners. Det kommer att bli viktiga utbildnings- och nätverksmöjligheter för representanter från hela försörjningskedjan”, säger Eddy Fadel, försäljningschef EMEA inom Esko.

Mer info om seminariet i Malmö finns HÄR.

 

 

Senaste nytt

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Nu testkörs Norges nya plaståtervinningsanläggning

Testkörningar pågår just nu och hösten 2025 öppnar Tomra och Plastretur officiellt den första och enda nationella finsorteringsanläggningen för plastförpackningar i Norge. Anläggningen, som ligger i Holtskogen Business Park i Inre Østfold, kommer att heta Områ.
default

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Ny teknik för biobaserad cellplast möjliggör cirkularitet för ett omtalat material

TotalEnergies Corbion och Useon har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja utvecklingen och global kommersialisering av EPLA-formade produkter – en ny generation av hållbara, högpresterande skummaterial tillverkade av PLA, ett av de mest använda bioplastmaterialen.
epla-bottle-base-made-by-useon-with-luminy-plax

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX