DS Smith och Multivac lanserar wellpappbaserat livsmedelstråg

PUBLICERAD: 15 juni 2020
UPPDATERAD: 25 januari

DS Smith och Multivac har gemensamt designat och utvecklat det wellpappbaserade livsmedelståget ECO Bowl. (Bild DS Smith)|ECO Bowl är avsett för MAP-förpackning av färska livsmedel. (Bild DS Smith)

Förpackningsbolagen DS Smith och Multivac har gemensamt utvecklat ECO Bowl – ett wellpappbaserat tråg för livsmedel, som kraftigt kan reducera plastanvändningen.

Samarbetet mellan DS Smith och Multivac syftade till att hitta mer hållbara lösningar och resultatet blev det wellpappbaserade tråget ECO Bowl, avsett för packning av färska livsmedel i modifierad atmosfär (MAP).

DS Smith och Multivac har bildat ett strategiskt partnerskap för att säkerställa maximal skalbarhet av ECO Bowl-lösningen till kunder inom livsmedelsproduktion och detaljhandeln i hela Europa.

ECO Bowl betecknas som ett helt återvinningsbart wellpapptråg med en inre beläggning av tunn plastfilm och en plastbaserade förslutning. Konceptet sägs minska plastanvändningen med upp till 85 procent jämfört med konventionella plastbaserade tråg.

Företagen skriver i ett pressmeddelande att ECO Bowls plastdetaljer – innerbeläggningen och locket – enkelt kan separeras från wellpappdelen, varefter hela förpackningen kan återvinnas i rätta fraktioner.

ECO Bowl är avsett för MAP-förpackning av färska livsmedel. (Bild DS Smith)

ECO Bowl är utformad för att köras i Multivacs termoformningsmaskiner och förpackningen sägs garantera samma eller till och med bättre hållbarhet för det förpackade färska livsmedlet som vid konventionell MAP-packning.

Den tyska livsmedelsproducenten amidori, som är specialiserad på växtbaserade alternativ till kött, har framgångsrikt testat ECO Bowl sedan slutet av förra året.

”Vi är glada över amidoris framgång med ECO Bowl, som är ett bra exempel på de fördelar som kunderna kan uppnå genom att implementera nya generationens förpackningsinnovationer i sin leveranskedjor. ECO Bowl och vårt partnerskap med Multivac visar på vårt engagemang att driva den cirkulära ekonomin i större skala”, säger Marc Chiron, marknads- och innovationsdirektör för förpackningar hos DS Smith.

”Vi arbetar ständigt med innovativa lösningar för att minska mängden förpackningsmaterial och på förpackningskoncept, som uppfyller de aktuella kraven, när det gäller resurseffektivitet och återvinningsbarhet. ECO Bowl är ett exempel på dessa ansträngningar”, kommenterar Bernd Lasslop, Vice President Partner Products & Consumables hos Multivac.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x

Grafiska Företagen accepterar löneökningar på 7,7 procent i en tre årsperiod

Grafiska Företagen acceptera de opartiska ordförandens (Opo) förslag på ett treårigt avtal med löneökningar på sammanlagt 7,7 procent, skriver de i ett pressmeddelande den 21 mars. Samtidigt anser de att nivån är problematisk för en del företag men bedöms kunna fungera för den grafiska branschen i stort.
Grafiskax

Pack-IT fokuserade på förpackningar som verktyg för att vinna kunder

Medan butikshyllorna tävlar om din uppmärksamhet utkämpas en intensiv innovationsstrid bakom kulisserna. Den 11 mars samlade Canon förpackningsindustrin för ett seminarium där framtiden för förpackningar, butiksdisplayer och hållbara lösningar stod i fokus.
Canonx

Sverige pantade över 2,8 miljarder burkar och flaskor 2024

Antalet pantade förpackningar i Sverige har ökat med nära 6 procent under 2024, till över 2,8 miljarder flaskor och burkar, eller 271 per person. Det visar nysläppta siffror från Returpack/Pantamera.
Pantamera Express - Returpack, Norrköping. Fotograf Ristenstrand 2024