Designers tävlar i nytänkande champagneförpackningar

PUBLICERAD: 3 juni 2014
UPPDATERAD: 24 januari

Pida - -logo”Breaking the Code” är årets tema för den prestigefulla tävlingen PIDA – the Packaging Impact Design Award – som arrangeras av BillerudKorsnäs den 11 juni.  Press är välkommen att delta vid Fotografiska Museet  i Stockholm då nya unga förpackningsdesigners visar upp sin kreativitet för en jury av branschspecialister.

Nu arrangeras PIDA för tionde året i rad. Det är den prestigefulla tävlingen i förpackningsdesign – the Packaging Impact Design Award. Här deltar designstuderande från tre ledande svenska högskolor och totalt har 21 bidrag kvalificerat sig till finalen den 11 juni.

– Till 10-årsjubileet ville vi ha ett extra festligt tema. Och vad passar bättre än champagne, säger Agneta Rognli, Manager Marketing Communication på BillerudKorsnäs som är initiativtagare till PIDA. Temat ”Breaking the Code” handlar om att ta fasta på den lyxiga traditionen men att samtidigt utmana det traditionella och förnya uttrycket så att förpackningen kan attrahera en yngre målgrupp.

PIDA arrangeras av BillerudKorsnäs i samarbete med ledande universitet och högskolor i Frankrike, Tyskland, Spanien och Sverige. Totalt deltar varje år upp till 200 blivande förpackningsdesigners.

BillerudKorsnäs är ledande inom förpackningsmaterial och vill med tävlingen driva kunskapsutvecklingen inom förpackningsdesign och samtidigt stärka relationen mellan branschen och skolorna. PIDA har blivit en viktig träffpunkt för branschen och är därför ett viktigt initiativ både för de unga talangerna och de erfarna proffsen.

– Med PIDA får studenterna utveckla sin uppfattning om vad verkligheten kräver samtidigt som branschen får inspiration, nya idéer och inblickar i hur en ny generation förpackningsdesigners tänker, säger Agneta Rognli.

Årets jury består av flera framträdande branschprofiler: Bo Wallteg, nordeballage (juryns ordförande); Maria Ahlvik, Oriflame; Annelill Annvik, Gafs Kartong AB; Thomas Bengtsson, Eson Pac; Anna Falkensjö, BillerudKorsnäs; André Hindersson, Designkontoret Silver; Erik Näf, The Absolut Company; Richard Odén, BillerudKorsnäs; och Sandra Planeta, Planeta Design.

I anslutning till PIDA arrangeras ett seminarium. Bland årets keynotes märks Caroline Moulin, Osvaldo Valente Pires och Carl Jan Granqvist. Prisutdelningsceremonin startar kl 18.15 och press är välkomna att delta under hela eller delar av arrangemanget.

OSA senaste den 9 juni till lina.hulten@cordovan.se

Program 
14.00 Registrering

14.30 Välkommen Magnus Levinsson, Business Area Director Cartonboard Challenging conventional packaging

14.50 The challenge of a packaging for champagne – brand image and protection Osvaldo Valente Pires, TPG Packaging

15.30 Breaking the code Presentation av tävlingsbidrag

16.00 Kaffepaus

16.15 High end packaging for luxury drinks – trends and influences Caroline Moulin, Founder, NAO Design

16.45 Breaking the code Presentation av tävlingsbidrag

17.15 Champagne – en mytomspunnen dryck, Carl Jan Granqvist

18.00 Bensträckare

18.15 PIDA 2014 Sweden  Bo Wallteg, Nordemballage, juryns ordförande Prisutdelning

18.30–19.30 Mingel

Plats: Fotografiska Museet, Stadsgårdshamnen 12, Stockholm
Tid: Onsdagen den 11 juni

 

Senaste nytt

YH-utbildningen till Förpackningsingenjör spelar en viktig roll för att forma branschens framtid

För att möta branschens behov krävs spetskompetens – och det är här yrkeshögskoleutbildningen Förpackningsingenjör – Packaging Solution Engineer spelar en avgörande roll enligt Finn Toompuu, utbildningsledare vid Haganässkolan i Älmhult.
Haganas_litenx

IKEM lanserar plastagenda där biomaterial tar plats

IKEM har lanserat en plastagenda med drygt 20 konkreta reformförslag som skyndar på omställningen till återvunnen och fossilfri råvara.
henrik-von-celsingx

Tredje generationen tar vid hos Polykemi Group när företaget säkrar framtiden

Vid årsskiftet 2025/2026 sker familjekoncernen Polykemi Groups nästa generationsskifte. Då är det dags för den tredje generationen att ta vid. Nuvarande VD Ola Hugoson och vice VD Lars Hugosson, söner till grundaren Hugo Jönsson, kommer båda att finnas kvar i koncernen.
1 Next generation of Polykemi Groupx

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Läs vidare

Ny lack för BOPE-film gör materialet bättre för påstillverkning

Filmer av BOPE, biaxiellt orienterad polyeten, är kända för sin höga återvinningsbarhet, men deras begränsade temperaturbeständighet har hittills varit ett hinder för bredare industriella tillämpningar. Nu har hubergroup hittat en lösning som gör filmen betydligt värmetåligare.
HUB_Plastic-Bond-K1x

Konsumentförpackningar av plast blir filament för 3D-printing

Mängden plastavfall i de tyska hushållen har tredubblats under de senaste 30 åren, varav en stor del kommer från förpackningar. Tyska forskare har nu framgångsrikt lyckats omvandla plasten till filament för 3D-printing.
Fraunhofer-1-1024x683x

Limmet öppnar ögonen på återvinningssystemet

Ett passande lim gör att plastpåsarna till färdigförpackad potatis från Garant, Axfoodkoncernens eget varumärke, nu kan materialåtervinnas fullt ut. Det leder till att materialet kan bli ett nytt högkvalitativt material. Totalt handlar det om drygt 50 ton plast per år.
Garant potatis plastförpackningx

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx