BillerudKorsnäs ska investera 2,6 miljarder kr i kartongbruk

PUBLICERAD: 2 februari 2021
UPPDATERAD: 25 januari

Vid kartongbruket Frövi ska BillerudKorsnäs investera 2,6 miljarder kronor för att säkerställa en stabil och effektiv kartong- och massproduktion. (Bild BillerudKorsnäs)|

Styrelsen i BillerudKorsnäs har beslutat att investera i en ny sodapanna i Frövi bruk, norr om Örebro. Investeringen ska säkerställa långsiktig verksamhet vid produktionsanläggningen och ge förbättrad miljöprestanda samt en stabil och effektiv kartong- och massaproduktion.

”Frövi bruk är en strategisk tillgång för BillerudKorsnäs”, säger Christoph Michalski, VD och koncernchef. (Bild BillerudKorsnäs)

BillerudKorsnäs skriver i ett pressmeddelande att investeringen uppskattas uppgå till totalt 2,6 miljarder kronor. Den nya sodapannan planeras vara i drift i slutet av år 2023.

”Frövi bruk är en strategisk tillgång för BillerudKorsnäs och denna investering är en bra plattform för fortsatt utveckling. En ny sodapanna kommer att förbättra miljöprestandan, öka energiproduktionen och skapa möjligheter för förbättrad effektivitet och integration i bruket”, kommenterar Christoph Michalski, VD och koncernchef för BillerudKorsnäs

Investeringen är planerad att finansieras av kassaflödet från den löpande verksamheten. Under 2021 uppskattas den negativa kassaflödeseffekten av investeringen uppgå till 700 miljoner kronor.

Senaste nytt

Durst tar nästa steg med AI-driven plattform

Durst Group lanserar Kyveris, en plattform med AI-driven intelligens för digital produktion, som beskrivs som nästa evolutionära fas i företagets 90-åriga historia.
Durst-vd-1536x1024x

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX