Avantium allt närmare helt bioplastbaserad dryckesflaska

PUBLICERAD: 2 juni 2020
UPPDATERAD: 25 januari

Holländska Avantium utvecklar den första helt bioplastbaserade dryckesflaskan. Marknadslansering är beräknad til år 2023.(Bild Avantium)

Holländska kemiföretaget Avantium planerar att år 2023 kunna sätta den första till 100 procent bioplastbaserade dryckesflaskan på marknaden. Flaskan ska tillverkas av bioplasten PEF (polymerpolyetylenfuranat), som har bättre egenskaper än oljebaserad PET.

PEF tillverkas med Avantiums egenutvecklade YXY-teknologi, där man på katalytisk väg omvandlar växtbaserat socker till PEF. Enligt Avantium är deras PEF-flaska utformad för att brytas ner fullständigt inom ett år vid kompostering. Även om flaskan hamnar ute i naturen bryts den ner fullständigt, men då tar det ytterligare några år. Enligt Avantiums VD Tom van Aken är dock den bästa lösningen att PEF-flaskan återvinns i plastrecyclingsanläggningar.

Avantium planerar att producera 5.000 ton bioplast om året från så kallade första generationens råvaror, typ sockerväxter, majs, vete eller rödbetor. På längre sikt räknar bolaget med att kunna utvinna växtsocker ur andra generationens råvaror i form av bioavfall.

Enligt brittiska The Guardian säger Avantium att med en dryckesflaska tillverkad till 100 procent av bioplast kan dryckesindustrin ge ett viktigt bidrag till klimatskyddet. Själva bioplastproduktionen betecknas som klimatneutral, eftersom råvarorna – växterna – under sin tillväxtprocess binder lika mycket koldioxid från atmosfären, som de sedan avger, när de sönderdelas.

Avantiums planer med PEF-produktionen är nu att kunna komma ut med de första helt bioplastbaserade dryckesflaskorna på marknaden under år 2023. I projektet samarbetar Avantium med stora varumärkesägare som Coca-Cola och Danone, vilka satsat investeringskapital i Avantiums bioplastteknologi.

Bland Avantiums stödföretag finns också danska Carlsberg, som sedan tidigare använder sig av Avantiums PEF-bioplast. I den uppmärksammade ”pappersflaskan” Green Fibre Bottle, som Carlsberg har långt framskridna planer på att lansera på marknaden, ingår en inre barriär av PEF i en av de två prototyper, som Carlsberg tagit fram. I den andra prototypen finns istället en inre barriär av återvunnen PET. (Läs HÄR)

Bakom utvecklingen av Carlsbergs Green Fibre Bottle fanns ursprungligen det danska innovations- och utvecklingsföretaget EcoXpac, men idag är det företaget Paboco (PAper BOttle COmpany) – ett joint venture mellan svenska kartongproducenten BillerudKorsnäs och globala plastförpackningskoncernen Alpla – som driver innovationsprojektet ”The Paper Bottle Community”.

I holländska Avantium ingår sedan drygt ett år det stora bioplastprojektet Synvina, som ursprungligen var ett joint venture-projekt mellan BASF och Avantium, bildat år 2016 med avsikten att kommersialisera Avantiums egenutvecklade YXY-teknologi. BASF och Avantium hade dock olika synpunkter på hur deras joint ventur-avtal skulle tolkas vilket slutade med att Avantium i början av förra året köpte ut BASF ur projektet och blev ensam ägare till Synvina.

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX

Senaste nytt

Storsatsning på dryckesmuggar i retursystem i Glasgow

Vi har berättat om flera retur/återanvändningssystem för kaffekoppar och andra matserveringsbehållare. Även om många av dessa hade bredare ambitioner på regional eller till och med nationell skala (vilket inte fungerade) är trenden på senare tid att "Closed Loop"-system rullas ut i en mer lokal miljö som en stad eller på en större plats.
Glasgow

Nordisk Bioplastförening ser stora möjligheter till att bidra till ett fossilfritt Sverige

Regeringen har via sitt regleringsbrev till Naturvårdsverket 2025 poängterat att utfasningen av primär fossil plastråvara ska drivas på genom insatser nationellt samt med stöd till Regeringskansliet inom EU-arbetet. Samtidigt har det nationella initiativet Fossilfritt Sverige fått förnyat förtroende av regeringen med uppdraget om att premiera fossilfria produkter.
ecoflex-basf-utvaldx

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Handeln kämpar med att göra oss konsumenter nöjda, till exempel genom att minska mängden plast, ett material som vi tydligen inte gillar. Ett exempel är den vakuumpackade köttfärsen som spar mycket material jämfört med packning på plasttråg. I England har flera av de stora kedjorna börjat med detta, till exempel Iceland Foods, som nu väljer att återgå till det gamla vanliga. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland

Metsä kan komma att stoppa produktion av vit kraftliner i Husum

Metsä Board letar alternativ till tillverkningen av vit kraftliner i Husum. En omställning kan vara klar under år 2027.
Metsä husumx