Arla investerar 60 miljoner i ny förpackningslösning för ost

PUBLICERAD: 15 februari 2018
UPPDATERAD: 25 januari

Den populära Billinge-osten /(som fått sitt namn efter den älgrika trakten kring Billingen) produceras i västgötska Götene, där Arla nu investerar 60 miljoner kr i en ny förpackningslösning.

Under 2018 kommer Arla att investera 100 miljoner kronor i sina ostproducerande mejerier i Sverige. 60 miljoner kr investeras i en ny förpackningslösning vid mejeriet i Götene.
Arla skriver i ett pressmeddelande att satsningen görs för att stärka den långsiktiga konkurrenskraften för den svenska osten.

”Vi ser en ökad efterfrågan på lokal och svensk ost. Arla investerar nu 100 miljoner kronor för att kunna producera mer svensk ost på ett mer kostnadseffektivt sätt och på så sätt möta konkurrensen från Europa”, säger Patrik Hansson, chef Arla Sverige

Den största investeringen görs i Götene, där Arla investerar drygt 60 miljoner kronor i en ny förpackningslösning.

Övriga ostproducerande mejerier, där Arla gör investeringar under det här året är bland annat Östersunds mejeri, Kvibille och Falbygdens mejeri.

I Europa har produktionen av ost ökat markant de senaste månaderna, vilket fått till följd att priset på ost sjunker i Europa och ger en situation, där priserna pressas även på den svenska marknaden.

”Vi är stolta över vår långa tradition av svensk osttillverkning av mycket hög kvalitet. Svenskarna älskar ost, inte minst den svenska osten. Men konkurrensen från omvärlden är hård och det är otroligt kul att kunna berätta om denna investering, som gör det möjligt att vidareutveckla den svenska osten och uppfylla konsumenternas krav”, säger Arlas marknadsdirektör Oscar Rosdahl.

 

 

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Hur kommer AI att forma framtiden för förpackningar?

Frågan i rubriken ställer Matt Reynolds, chefredaktör för amerikanska Packaging World i en intressant kommentar från början av året som vi fått tillstånd att publicera.
Mattx

Konica Minolta har positiv prognos för etikettåret 2023

Enligt Konica Minolta kan vi räkna med en fortsatt stark utveckling för digitaltryckta etiketter under år 2023.
Vittx

Trots oroliga tider storsatsar DS Smith

DS Smith investerar kraftfullt både i Värnamo och i Marietstad. I Värnamo byggs en helt ny fabrik.
PSTTO_230117-0017_MEDIAx

Förpackningsskrivare har uppgraderats efter feedback

Konica Minolta lanserar nu den andra generationen av sin digitala förpackningsskrivare, som kommer att få namnet PKG 1300i.
PKG-1300iX